COP / SCOP - hazugság vagy mentőöv?
COP / SCOP - hazugság (légkondicionáló felhasználók számára) vagy mentőöv (energia szolgáltatóknak és légkondicionáló gyártóknak)?
Összefoglaló:
A kiváló minőségű klímaberendezések csak akkor hatékonyak igazán, ha a külső hőmérséklet a plusz tartományba esik, ahol 1 kW-os elektromos teljesítmény esetén négyszeres hőteljesítmény érhető el. Amint a hőmérséklet a mínusz tartományba esik, ez a tényező drasztikusan csökken, és a kültéri egység hőcserélőjén (fűtési üzemmódban) keletkező kondenzvíz sokkal gyorsabban fagy le a regiszterben vagy később a lefolyóban, mely további problémákhoz, költségekhez vezet. Egyrészt a légkondicionáló egységnek sokkal gyakrabban kell leolvasztási módba váltania (ez idő alatt a normál légkondicionáló rendszerek nem tudnak fűtési energiát biztosítani, és hideg levegő áramolhat ki a beltéri egységből), és ennek következtében a lecsapódó kondenzvíz jégképződést okozhat a kültéri egység lefolyójában vagy alatta.
Ezzel szemben a Technotherm és az Aeroflow valódi hőtárolós fűtőberendezései óránként 100% -os fűtőteljesítményt produkálnak, körülbelül 15 vagy 20 perces áramfogyasztással, és megfelelnek a „normál és természetes” fűtési rendszernek. A kényelmi tényező (légbefúvás (ventilátor) mentes, zajtalan (0db) és 100% -os egyenletes hőeloszlás) csak valódi hőtárolós fűtőberendezésünkkel érhető el.
Magyarázat:
COP / SCOP - (Szezonális) A teljesítmény együtthatója a csodaszám és az érvelés alappillére egy légkondicionáló rendszer „teljes” fűtésként való használatához (DIN SPEC 13779 - THM -C1 - THM -C5).
Mit jelent ez a „COP” vagy „SCOP” szám a fogyasztók és a teljes fűtési teljesítményre vonatkozó elvárás szempontjából?
A "COP" (teljesítménytényező) vagy "SCOP" kifejezés a légkondicionáló rendszerek fűtés közbeni hatékonyságát írja le. Azt jelzik, hogy az eszköz milyen hőmenyiséget (hány fokot) mutat az energia előállításához szükséges energiafogyasztáshoz viszonyítva. Tehát ha egy légkondicionáló rendszer 5 kW hőt termel 1 kW energiafogyasztással, a COP értéke 5,0.
Az „EER” (Energy Efficiency Ratio) kifejezés a légkondicionáló rendszerek hűtési hatékonyságának arányát írja le, ez most az esetünkben nem releváns.
Mint minden gyártó információja és statisztikája, a „COP” / „SCOP” kiszámítása természetesen az adott feltételektől és mérési pontoktól függ.
A COP 7 fokos külső hőmérsékletre és 20 fokos belső hőmérsékletre van beállítva. A külső hőmérséklet mérési pontjai a kompresszoron, a belső hőmérséklet pedig a beltéri egység kimenetén vannak. Emiatt a COP specifikáció nem reális, ezért a „SCOP” kifejezést a reálisan mért értékekre vezették be.
2014. január 1 -je óta a 12 kW -ig terjedő hűtőteljesítményű split / multisplit szobai klímaberendezések fűtési üzemmódjában, vagy 150 GWP -nál kisebb hűtőközeg használata esetén az SCOP (szezonális teljesítmény -együttható) értéke 3,8 kell, hogy legyen (globális felmelegedés), SCOP 3,42 eléréséhez. Előfordulhat, hogy az alacsonyabb SCOP értékű eszközöket már nem lehet forgalomba hozni az EU országaiban.
Az SCOP kiszámításakor (2014. január 1. óta kötelező) a fűtési üzem mérési pontjai +12 °C, +7 °C, +2 °C és -7 °C külső hőmérsékleten vannak megadva. Ezenkívül Európát három éghajlati zónára osztják - Észak-, Közép- és Dél -Európa - a hőszivattyúk értékeléséhez. A Magyarországot is magában foglaló „középső éghajlati zóna” mindig szerepel az ErP hatékonysági címkén. Az üzemórák is elő vannak írva, amikor a HHE = 1400 h bekapcsolt állapotban fűtési üzemmódban a középső éghajlati zónában.
A vállalat kihasználtságát is figyelembe veszik, és a következőképpen határozzák meg (feltételezés: 20 fok belső hőmérséklet a beltéri egység kilépési pontján mérve):
Külső hőmérséklet - 10°C, ez esetben teljes a terhelés 100%-os.
Külső hőmérséklet - 7°C, ez esetben a részleges terhelés 88,5%-os.
Külső hőmérséklet + 2°C, ez esetben a részleges terhelés 53,8%-os.
Külső hőmérséklet + 7°C, ez esetben a részleges terhelés 35,4%-os.
Nézzük a SCOP -ot 88,5%-os részleges terhelés esetében:
Külső hőmérséklet: -7
Fűtési teljesítmény (KW): 5.28
SCOP: 1.96
A 20 fokos beltéri hőmérséklet tekintetében a mérési pont a beltéri egység kilépési pontján, azaz a helyiség oldalsó falának a felső részén található. A falak hőmérsékletcsökkentésével összefüggő sugárzási kapacitás miatt a fejmagasságban érezhető hőmérséklet különbsége - 2°C fok (18°C fok), mely például ülő helyzetben már - 4°C fok (vagyis 16°C fok) lehet. Így annak ellenére, hogy a ventilátor által keltett turbulencia miatti kényszerített termikus hőmérsékleteket kell figyelembe venni, figyelembe kell venni a kilépő hőmérséklet és a komfortérzet jelentős különbséget is. Ennek következménye, hogy a kilépési ponton beállított hőmérsékletet 23 fokra emelik, például a megfelelő komfortszint elérése érdekében.
A kimeneti hőmérséklet növelésével az SCOP vagy a COP értéke az értelmetlenségiek csökken, így a vásárlási érvként felhozott SCOP vagy a COP értékek már nem döntő tényezők. Ez az, amiről az energia szolgáltató és a klíma forgalmazó cégek nem beszélnek!